Akupunktur Nedir? Kimlere Yapılır?

03.12.2020

Cilt üzerindeki belirli noktalara çok ince iğnelerin batırılması ve bu noktaların uyarılması prensibine dayanan bir uygulamadır. Geleneksel Çin tıbbının bir parçasıdır ve bu nedenle bütünsel bir şifa yöntemidir. Akupunktur sadece uzman doktora danışılarak uygulanmalı ve hastalıkların tek tedavisi şeklinde kullanılmamalıdır. Akupunktur özellikle aşağıdaki rahatsızlık ve hastalıklar için sıklıkla kullanılır:

* Bel ve Boyun Fıtıklarında,

* Sırt ve Baş Ağrısı, Migren,

* Sindirim Sistemi Hastalıkları,

* Psikiyatrik Rahatsızlıklar,

* Romatizmal Şikayetler,

* Kronik Solunum Yolu Hastalıkları (Bronşit, Astım)

* Alerjiler, 

Migren Tedavisinda Akupunktur Uygulaması;

Akupunktur, baş ağrısı da dahil olmak üzere birçok ağrı durumunun tedavisi için uzun yıllardır kullanılan bir tedavi yöntemidir. Akupunktur baş ağrısı tedavisi, özellikle migren ve gerilim tipi baş ağrısı başta olmak üzere birincil baş ağrıları için uygulanmaktadır.
Akupunktur hangi tür baş ağrılarında uygulanmalıdır?
• Her tür migren ve diğer damarsal baş ağrılarında,
• Gerilim (Kas kasıntısı) baş ağrılarında,
• Sinüzit rahatsızlığında (Akut veya kronik),
• Boyun kireçlenmelerine bağlı baş ağrılarında…

 

Bel ve Boyun Fıtıklarında Akupunktur;

Boynumuzda 7, belimizde ise 5 adet omurga kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdak yapılar mevcuttur. Diskler omurganın hareketliliğine katkıda bulunduğu gibi omurga üzerine binen yüklerin dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı olur.

Fazla kilo problemi olanlar, obezite hastaları vücutlarına ekstra yük bindirdiğinden omur arasındaki disk hızla genişleyerek fıtık oluşturur. Özellikle hiçbir fiziksel aktivite yapmayan kişilerin kasları yeterince güçlü olmadığından bütün yük omurgaya aktarılır. Omurgaya fazladan yük bindiğinde bel fıtığına yakalanma riski artmaktadır. Yaşlılık nedeniyle disklerdeki sıvının azalması, alkol kullanımı, ağır kaldırma, ani ters hareketler, sürekli oturma veya ayakta durmalar bel fıtığına neden olmaktadır.

Akupunktur vücutta bulunan ve doğal ağrı kesici özelliği olan endorfin hormonunu harekete geçirir. Akupunkturla uyarılan böbrek üstü bezleri kortizon salgılayarak fıtık bölgesindeki dokulardaki ödemin çözülmesine etki ederek damar ve sinirlere yapılan baskının ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Akupunktur tedavisinin tetiklediği sakinleştirici etkiye sahip hormonlar sayesinde kişi psikolojik olarak ta rahatlamaktadır.

Ayrıca akupunktur kasların üzerini örtü gibi kaplayan fasya dokusuna da etki ederek fıtıklar başta olmak üzere tüm kas iskelet sistemi Hastalıkları ve ağrılarında etkilidir.
Akupunkturun hiç bir yan etkisi yoktur. 

DOKTORLARIMIZ
Doktor ara: