DERİ PRİCK (ALERJİ) TESTİ NEDİR?

17.12.2020

 Deri “Prick” testi yakınmaları bir solunum ya da besin alerjisinin varlığını düşündüren olgularda uygulanan bir testtir. Test solunum yolu ve besin alerjenleri, lateks ya da besinlerle doğrudan (“fresh prick”) uygulanmaktadır.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

En sık karşılaşılan alerji çeşitleri:

-    Alerjik rinit; genellikle saman nezlesi olarak bilinir. Çeşit kimyasallar, hayvan tüyleri bazı besin maddeleri, ev tozları ve polenlere bağlı sık hapşırma, burunda ıkanıklık, kuruluk, burun akıntısı, boğazda kaşıntı ve kuru öksürük görülür.
-    Alerjik astım; genetik olarak yatkın kişiler alerjenlerle karşılaştıklarında bronşlarda daralma ve nefes almada güçlük görülür.
-    Alerjik konjonktivit; gözün beyaz kısmını saran zarın ortamdaki alerjenlerle karşılaştığında kaşıntı, sulanma ve yanma gibi belirtiler vermesidir.
-    Ürtiker; halka arasındaki adı kurdeşendir. Sıkıntı, stres başta olmak üzere herhangi yoldan karşılaşılan (besin, havadaki) alerjenlere verilen yanıttır. Deride hızla gelişen kaşıntılı kızarıklıklar ile kendini gösterir.
-    Besin alerjisi; besinlerin içindeki bazı protein maddelere karşı vücudun verdiği yanıttır. Besin alındıktan sonra döküntü, kaşıntı ve ishal ile kendini gösterir.
-    Atopik dermatit; egzama olarak bilinir. Ciltte kuru, pullu ve yama tarzında kaşıntılı alanlardır. Çocukluk çağında besinlere karşı sık geliştiği için çocukluk egzaması olarak da bilinir.
-    Arı sokması; arının salgısındaki proteine karşı aşırı yanıttır. Arı soktuktan sonra hızla deri kabarır. Kaşıntılıdır. Hızlı kabarma durmazsa anaflaksi gelişebilir.
-    İlaç alerjisi; ilacın içeriğindeki bir maddeye karşı vücudun verdiği reaksiyondur. En sık görülen belirtileri kurdeşen, döküntü ve ateştir.
-    Polen Alerjisi

-    Mantar Alerjisi

Alerji Teşhisi Nasıl Konur?

Hastanın detaylı hikayesi ile birlikte aile hikayesi alınır. Aile hikayesinde yatkınlıkla ilgili ipuçları aranır. Genelde alerji veya atopi aile içinde devam eden bir durumdur. 
Hasta hikayesinde şikayetlerin ne zaman ve/veya hangi durumlarda arttığı veya azaldığı tespit edilmeye çalışılır. Ardından yapılan fizik muayenede vücuttaki hastalık belirtileri incelenir. Şüphelenilen olası alerjenler tespit edildikten sonra testleri istenir.

Deri hastalığınız olduğunda mutlaka  uzman doktora başvurun. 

Doktor ara: