Morbid obezite

13.02.2016

Morbid kelimesinin asıl kökeni ”Morbidus” olan hastalıklı, sağlıksız anlamında kullanılan Latince bir kelimeden gelmektedir. Morbid obezite, hastalıklara neden olacak şekilde aşırı kilolu olma manasında kullanılan tıbbi bir terimdir. Morbid obezite riskli bir sağlık problemidir ve tedavi edilmesi şarttır. Tedavi edilmediği takdirde hayati risk oluşturarak, tetiklediği hastalıklarla çok ciddi sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Morbid obezite metabolik hastalıklar grubunda kabul edilen bir hastalıktır. Sigaradan sonra önlenebilir en önemli ölüm nedenidir.

Uluslararası kriterlere göre vücut kitle endeksi 40'ın üzerinde olan herkese obezite cerrahisi önerilebilir. Eşlik eden ciddi bir rahatsızlığı (diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalığı, eklem hastalıkları vb.) olan hastalarda bu sınır 35'tir.

Morbid obeziteyi tam anlamı ile bilimsel olarak açıklarsak öncelikle Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO-World Health Organization) ‘nın şişmanlık tanımlamalarını bilmek zorundayız. WHO şişmanlığı; Vücut Kitle İndeksi (VKİ) diye bilinen ve tüm okuyucularımızın da rahatlıkla kullanabilecekleri basit bir hesaplama ile hem tanımlar hem de sınıflara ayırır. Cagsu.com sitemizde bulunan vücut kitle indeksi hesaplama bölümüne tıklayarak vücut kitle indeksinizi öğrenebilirsiniz.

 

Doktor ara: