Obezite aşırı şişmanlık

29.03.2016

Obezite yani aşırı şişmanlık geçmişte iştah açıcı gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi sonucu ortaya çıkan durum olarak adlandırıldı. Bilimsel araştırmalar gösterdiki obezite aynı zamanda insanın biyolojik yapısından da kaynaklanıyormuş. Kısacası obezite genetik yollarla da insanlarda ortay çıkan hastalıkların başında geliyor. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.Obeziteden (şişmanlıktan) korunmak için;

Boyunuza uygun ağırlığı hedefleyin. Sağlıklı ağırlığa sahip iseniz kilo almaktan kaçının.

 Yağ ve şeker içeriği yüksek besinlerden kaçının. Çayınıza attığınız şeker miktarını zamanla azaltın.

 1 Günde 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenin. Azar azar, sık sık yiyin.

 Öğün atlamayın, atladığınız her öğün, bir sonrakinde fazla yemenize neden olur.

 Lokmalarınızı iyi çiğneyerek, yemeğinizi mümkün olduğu kadar yavaş yiyin.

 Porsiyonlarınızı ve lokmalarınızı küçültün.

 Besinlerinizi pişirirken yağ içeriğinin artmasına neden olan kızartma ve kavurma yerine haşlama, fırında pişirme, buğulama vb. yöntemleri tercih edin.

 Bir kilogram sebze yemeğini 2 yemek kaşığı sıvıyağ kullanarak pişirin. Et yemeklerine hiç yağ ilave etmeyin.

 Bol su için.

 Aç iken market alışverişine çıkmayın.

Televizyon seyrederek yemek yemeyin.

 Kilo vermek emek ister, birden kilo vermenizi vaat eden ürün ve diyet programlarından kaçının. Gelişigüzel diyetler uygulamayın. Bunun için mutlaka bir diyetisyenden yardım alın.

 Yan etkisi olmayan zayıflama hapı bilinmemektedir. Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle hiçbir bitkisel ilaç vb. kullanmayın.

Obezite her zaman tartıda ölçülen kilonun fazlalığı anlamına gelmez. Örneğin sporcularda kilo fazla ölçülse bile yağ fazlalığı olmadığından şişmanlık olarak kabul edilmez. Normal fizyolojik süreçte insanlar yaşlandıkça çeşitli nedenlerle yağlanır.  Bu nedenle yağ oranlarını yaşa göre değerlendirmekle beraber ortalama olarak erkekte %25, kadında %35'in üzerindeki yağ değerleri anormaldir. Obezite Aşırı şişmanlık için genetik geçmişinize de bakmanız gerekmelidir. Sağlıklı bir hayat için fazla kilolarınızdan mutlaka kurtulmalısınız.

Doktor ara: