Reflü belirtileri

11.02.2016

Reflü ile ilgili en sık dile getirilen şikayet mide yanmasıdır. Yanı sıra göğüste yanma ve ekşime, ağza gelen acı bir tat, ağız kokusu, özellikle yemeklerden sonra ve tok karna yatıldığında geceleri rahatsız eden şişkinlik hissedilebilmektedir.

Göğüs ağrısı nedeniyle Koroner anjio yapılıp negatif bulunan % 50 hastada reflü özofajit saptanmıştır. Özofajitte ağrı sıklıkla akut başlangıçlı ve saatlerce sürer, uykudan uyandırır, antiasit ve yiyeceklerle hafifler, gıda ve öğünlerle ilişkilidir, sırt üstü yatma ve öne eğilmede hissedilir, % 50 olguda pyrozis, regürjitasyon ve disfaji gibi semptomlara eşlik eder, eforla ilişkisizdir, sıklıkla sternum altında ya da sırt bölgesinde hissedilir, yayılım göstermez. Semptomlar sıklıkla yatarken ve uyurken meydana gelir. Karında şişkinlik, geğirti, hıçkırık, gıcık hissi, kronik öksürük, ağız kokusu, ses kısıklığı, ses tellerinde nodül ve astım nöbetleri diğer belirtileridir. Yemekten hemen sonra yatmak şikayetleri artıracaktır. Reflü belirtileri gösteren hasta ne kadar genç ise cerrahi o kadar önceliklidir.

Çocuklarda reflü hastalığı, basit kusmalar şeklindedir ancak özellikle süt çocuğu döneminde "ani çocuk ölümü" sendromu sorumlusu olabilmektedir. Çocukluk döneminde duruş bozukluğu, büyüme gelişme geriliği, kansızlık, zatürre atakları, solunum yolu hastalıkları, yeni doğanda boğulma atakları da reflü hastalığının sonuçları arasındadır. Çocukluk çağı astımının üçte birinin altında reflü yatmaktadır.Tanı konulamamış geçmeyen öksürüğünüz varsa reflü hastası olma ihtimaliniz vardır.

Doktor ara: