Sülük Tedavisi (Hirudoterapi) Nedir?

08.11.2019

     Hirudoterapi, tıbbi sülükler kullanılarak yapılan bir tedavi şeklidir. Geleneksel tıpta çok eski çağlardan beri sülükler savaş ve yara tedavisi de dahil olmak üzere çeşitli durumlar için etkili bir tedavi olarak kullanılmaktaydı.

     Sülüklerin  terapötik kullanımı üzerine ilk yazılı kaynaklar Mısır’da M.Ö. 1500 yıllarda rastlanmaktadır.
Hipokrat, Yunanistan’ da sülük tedavisini ortaya koyduğunda bu yöntem eski Mısırlılar, Mezopotamyalılar,
Aztekler ve Mayalar tarafından bilinmekteydi.
 
     Bu tedavi şeklii İbni Sina tarafından M.S. 1020 yıllarında ‘El Kanun Fi’t-Tıbb’ adlı eserinde de bahsedilmiştir.
Bu konudaki en önemli gelişme, 1884’te Haycraft tarafından sülükten alınan tükrük salgısında kanın pıhtılaşmasını önleyen bir maddenin keşfidir. 1980’li yıllarda, tıbbi sülük tedavisi plastik cerrahlar tarafından özellikle rekonstrüktif cerrahide (kopan uzvun yerine dikilmesinde ve flep cerrahisinde) kanlanmayı sağlamak amacıyla modern tedaviyi destekleyici bir metod olarak yeniden önem kazanmıştır. ABD İlaç ve Gıda Dairesi (Food and Drug Authority of USA FDA) 2004 yılında sülüklerin bu ülkede satışına, genel amaçlar, plastik cerrahi ve mikro-cerrahide kullanımına onay vermiştir.

     Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının çalışmaları ile 27.10.2004 tarihinde 29158 sayılı Resmi Gazete’de ‘’Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’’  yayınlanarak sülük uygulamasına standart getirilmiştir.

DOKTORLARIMIZ
Doktor ara: