Tüp Mide Ameliyatı

28.01.2016

Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi ) obezite cerrahisinde özellikle son yıllarda artan oranda kullanılan yöntemlerden biridir. Bu ameliyat esas olarak mide hacmini azaltmak yoluyla alınan gıda miktarını düşürür. Tüp mide ameliyatı laparoskopik, yani kapalı yöntemle yapılabilir. Kapalı yöntemde karın açılmaz, sadece 4 adet, en büyüğü 12 mm, en küçüğü 5 mm olan kesiden girilen aletlerle yapılır. Bu sayede ameliyat sonrası toparlanma çok daha hızlı, ağrı ve yara yeri sorunları ise çok daha az olmaktadır. Tüp mide ameliyatı vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan veya 35 olup, şeker hastalığı, hipertansiyon, eklem problemleri, uyku apnesi gibi rahatsızlıkları olan hastalar için uygundur.

Tüp mide ameliyatı ile midenin yaklaşık %75-80 oranındaki kısmı çıkarılır. Mide uzunlamasına kesilerek bir kısmı çıkartılır. Kalan midenin hacmi küçülür. Midenin şekli ince bir muza benzer. Bu haliyle bir tüp gibi göründüğünden mide tüpü olarak da adlandırılır. Ayrıca midenin çıkartılan kısmından ghrelin denen iştah hormonu salgılanır. Bu hormonun eksilmesi de iştahı azaltır. Hastalar diyetten farklı olarak tok olarak kilo verir.

Tüp mide ameliyatı sonrası Doktorunuzun size reçete ettiği ilaçları kullanmanız ve dediği şekilde beslenmeniz gerekir. Mideniz eskisine göre oldukça küçülmüş olduğu için eski alışkanlıkları bırakmalısınız. Örneğin bir bardak suyu birden içmek size ciddi sıkıntı yaratabilir. Yeni mideniz üzerindeki dikiş hattının zarar görmemesi için midenizi yüksek basınçtan korumalısınız.

Doktor ara: